Létáme i vrtulníkem...

Pro naše lety balonem používáme horkovzdušný balon pro 17 osob

K dispozici máme horkovzdušný balon o obsahu 8 500 m3. Jedná se o jeden z největších balonů ve střední Evropě. Vedle pilota smí vozit až 16 pasažérů.

Balon je letadlo

Legislativně je zařazen do kategorie letadel, takže podléhá stejně přísným bezpečnostním podmínkám jako kterékoli komerčně využívané letadlo.

Pracuje na principu vztlaku

Balon pracuje na principu vztlaku: ohřátý vzduch uvnitř obalu je lehčí než okolní vzduch, a proto je nadnášen vztlakovou silou, stejně jako je vynášen míček ponořený do vody. Pilot určuje velikost vztlakové síly změnou teploty vzduchu uvnitř obalu. K tomu má k dispozici čtyři na sobě nezávislé plynové hořáky. Každý hořák má výkon 1 MW. Přebytek výkonu je důležitý pro rychlé dosažení a udržování požadované výšky, což přispívá ke zvýšení bezpečnosti. Hořáky jsou napájeny propan-butanem. Pokud je horko a očekáváme větší zátěž, tankujeme čistý propan. Obsah lahví s palivem je při startu 370 litrů. Teoretická doba letu tak může být 2,5 hodiny. Ale prakticky musíme na zem mnohem dříve, abychom dodrželi povinnou rezervu paliva. Balon je vyrobený a certifikovaný podle posledních technicky dostupných možností. V horní části je obal opatřený vypouštěcím ventilem. Ovládá se lany vedoucími do kabiny pilota. Tento ventil umožňuje po dosednutí koše na zem otevřít vrchní část obalu a rychle vypustit horký vzduch. Minimalizuje se tak nežádoucí vlečení koše.

Prostorný koš je z masivní ocelové klece

Koš je vyrobený z masivní ocelové klece potažené měkkými materiály. Má pět samostatně oddělených sekcí, z nichž v jedné je pilot a palivo, ostatní čtyři jsou určené pro pasažéry. Dvě z těchto čtyř sekcí mají pro usnadnění vstupu a výstupu dvířka. Koš je prostornější než u běžných balonů, takže pasažéři mají více místa.

Vybavení balonového koše za letu

Balon naší společnosti je při letu vybavený vysílačkou, schváleným výškoměrem a variometrem, počítačem se dvěma navigačními systémy, dále pak lékárničkou, hasicím přístrojem, hasicí roušku, manévrovacím lanem, dvěma telefony s možností volat třem operátorům, odepínačem a korunovým lanem, často i odpovídačem.

 

Let balonem - úvodní strana

/
JoomSpirit