Létáme i vrtulníkem...

Nejčastější otázky týkající se balonového létání

Odkud létáme?

Nejčastěji vyhlídkové lety balonem provádíme·nad Posázavím, start je z louky poblíž Ondřejova. Výhodou této lokality je, že není daleko od Prahy, a ať fouká vítr kterýmkoli směrem, máme zaručeno, že poletíme nad krásnou lesnatou krajinou. O vyhlídkový let v této lokalitě je největší zájem. Také často balonem létáme v Českém ráji, poblíž hradu Trosky. Nebo z Prahy-Krče, kde nejdříve vidíme, jak vypadá sídliště a městská zástavba ze shora, a poté se dostaneme nad vesničky, pole a lesy kolem jižní části Prahy. Také létáme z mnoha dalších míst - kolem Karlštejna, Benešova na·Českomoravské vrchovině·a v podstatě všude tam, kde mají naši klienti zájem. Zde se můžete podívat, kde létáme nejčastěji.

Kdy vyhlídkové lety balonem provádíme?

Pokud je zájem pasažérů, létáme celoročně, jak nám to počasí dovolí. V létě zhruba dvě hodiny po východu a dvě hodiny před západem slunce, kdy jsou termické proudy minimální. Na podzim a v zimě slunce tolik nepálí, rozdíly teplot jsou minimální, a tak se může za příznivého počasí létat celý den. Sledování počasí je denodenní nutností každého pilota balonu.

Jak se balon řídí?

Balon se prakticky řídit nedá. Můžeme pouze stoupat či klesat, a tím vyhledávat potřebný směr větru, který se v závislosti na výšce často mění. Létáme tedy, kam nás vítr zavane, což činí každý let unikátním. Nikdy se neopakují dva stejné vyhlídkové lety.

Trochu se bojím - co mám dělat?

Pilot i naše společnost garantuje všem pasažerům že každý let bude bezpečný. Nikdy nevzlétneme, pokud by nebyla 100% jistota bezpečí. Ale pro mimořádně „jemné a náročné“ pasažery, jako jsou těhotné maminky, lidé nad 80 let či osoby se zdravotními či psychickými problémy je vhodné, aby si sami vybrali let v době, kdy je minimální vítr (do 2 m/s). V takovém případě můžeme garantovat velmi měkké dosednutí a prakticky nulové vlečení koše. Ale abychom nešířili paniku - v těch největších rychlostech co s pasažery létáme to „drncne“ zhruba stejně jako když skočíte z druhého schodu. A koš je pak obalem popotahován max cca 8 m, což většinou posádka bere s humorem a dětem se to obzvláště líbí.

Mám letenku, chci letět co mám dělat?

Optimální je si nejprve prohlédnout naši nabídku letů - ikona „nabídka letů“ a potom kliknout na další ikonu s názvem „rezervace letu“. A tam vyplnit potřebné údaje. Krátce po odeslání Vám potvrdíme řádné doručení a akceptaci Vašeho požadavku. Zároveň tak získáme potřebné informace a budeme mít možnost zasílat Vám sms s nabídkami jednotlivých letů.

Kde máte plán letů?

Od pevně a dlouhodobě naplánovaných vyhlídkových letů balonem jsme ustoupili. Jinými slovy - plán letů nemáme, je to proto, že pracujeme se dvěma proměnnými a naprosto nevyzpytatelnými faktory. Jeden je počasí a druhý okamžitý zájem klientů o konkrétní let v určité lokalitě. Často se nám stávalo, že nebylo vhodné počasí a naplánovaný let jsme museli rušit, nebo naopak - počasí bylo ideální a zrovna jsme neměli nic plánováno. Dnes se nám osvědčuje taková praxe, že létáme téměř každý den, kdy nám to počasí dovolí a je zájem klientů. Pracujeme na principu - předkládáme lety a lidé si vybírají. Těm co nemají zrovna čas předkládáme další nabídky až do doby kdy se jim to hodí. Tato metoda, dle mého názoru, funguje optimálně, neboť nejlépe kopíruje naše proměnné podmínky.

Co máme mít na sobě?

Oděv stejný jako nosíte na vycházky nebo do přírody.

Je let balonem bezpečný?

Balon je zařazen do kategorie letadel a podléhá velmi přísným předpisům a požadavkům na servis, provoz i údržbu. Všechny jeho nosné konstrukce jsou několikanásobně předimenzovány. Balonový komplet bez pasažérů váží celkem 1300 kg, s pasažéry kolem 2600 kg. Váha kompletu je při letu balonu velmi důležitá pro bezpečí pasažérů, neboť těžký komplet je stabilnější, let je klidnější a mnohem lépe odolává vzdušným poryvům a termickému proudění.

/
JoomSpirit