Létáme i vrtulníkem...

Informace o počasí

Let balonem - PočasíSpolehlivé meteorologické informace jsou pro pilota při předletové přípravě nezbytné. Závisí na nich bezpečnost letu. Pilot musí vědět, jakým směrem a jakou rychlostí poletí, jak daleko se dostane od místa startu. Zjistí tak, jaký charakter bude mít krajina, ve které bude přistávat, i v jakých vzdálenostech od nebezpečných či letecky zakázaných lokalit se bude pohybovat. Pokud by mohla nastat kolize s těmito prostory, nesmí vzlétnout nebo musí posunout místo vzletu tak, aby let nemohl končit např. nad hlubokými lesy apod.

Pilot posuzuje zejména sílu a směr větru v jednotlivých výškách, termické vertikální proudění, srážky a oblačnost – její množství a výšku. Musí brát v úvahu i západ a východ slunce a hlavně pak celkový vývoj meteorologické situace. Díky stabilitě našeho balonu, která je dána velikostí a hmotností balonu, se v balonu můžeme cítit bezpečněji. 

Informace získává porovnáváním dat z řady nezávislých meteorologických serverů s telefonickými informacemi pracovníků stálé meteorologické služby (ČMÚ), stálé letištní meteorologické služby (ŘP Ruzyně) a v neposlední řadě i vlastním pozorováním a vypouštěním testovacích, heliem naplněných balonků v místě před startem.

Pro přehled uvádíme několik zdrojů meteorologických dat:

Flymet

Windguru

Meteoweb

Český hydrometeorologický ústav

Radar

Aktuální rychlost větru na Ruzyni

Aktuální západ a východ slunce

Družice (satelitní pohled na naši republiku)

 

 

 

 

/
JoomSpirit