Létáme i vrtulníkem...

Jak vypadají vyhlídkové lety

Příjezd na loukuLet balonem | Příjezd na louku

V dohodnutý čas a na předem pronajaté louce pozemní personál horkovzdušný balon rozvine, ukotví, a připraví k postavení. Pilot potom všem účastníkům letu poskytne základní informace o provozovateli, balonu, programu vyhlídkového letu a zodpoví případné dotazy.

Kdo nemá možnost vlastní dopravy, můžeme ho vyzvednout v Praze na dohodnutém místě a po vyhlídkovém letu opět odvézt zpět.

Místa, kde létáme, naleznete -> Místa pro let balonem

Let balonem | Stavba balonu

Stavba balonu

Potom začne vlastní postavení balonu. Obal se plní za pomoci velkého ventilátoru nejprve studeným a později horkým vzduchem. Když je balon dostatečně vyhřátý, zvedá se a získává stále větší sílu, až se dostane do svislé polohy. V té době již pasažéři mohou nastoupit a pilot po provedení povinných předletových úkonů pokračuje ve vytápění balonu.

Po chvíli se lanoví balonu napne a koš se i s pasažéry neznatelně zvedne a začne lehounce klouzat po terénu ve směru větru (zatím je balon stále připoutaný k zemi). V té chvíli pasažéři poprvé ucítí, jak se pohybují v prostoru, jak se oddělili od země, jak je balon lehký a jak se dá snadno držet třeba jen několik cm nad zemí. Také zjistí, že koš bezpečně a klidně visí a balonový komplet je ve vzduchu stabilní a vyrovnaný. Pokud by někdo měl přece jen obavy, ještě má možnost vystoupit. Dosud se tak ale nestalo. Naopak, všichni se chtějí podívat do oblak.

Let balonem | Vzlet

Vzlet

Potom vyjmeme z koše téměř prázdné startovací láhve - do vzduchu pak vzlétáme s plnými nádržemi – je to bezpečnější, zvyšuje se tak rezerva paliva a let může být delší.

 

 

Samotný let

Let balonem | Samotný let

Pilot začne intenzivně topit všemi hořáky. Balon získává tah a kotevní lano se napne. V této chvíli pilot balon odpojí od země a ten začne stoupat do výšky. Po nějaké chvíli je již balon dostatečně vyhřátý a hořáky se mohou vypnout.

Proti dosavadnímu hřmotu hořáků náhle zavládne TICHO. Lidé začínají shlížet svět z jiného úhlu než jaký je pro ně běžný. Balon neslyšně stoupá a vy se nejprve ocitáte v polovině výšky stromů. Jejich kmeny nezvykle ubíhají a najednou máte oči na úrovni jejich korun. Po pár vteřinách jsou stromy a domky vidět shora, otevírá se výhled do krajiny. Obzor se během chvilky rozšíří na několik kilometrů, jsou vidět vzdálené kopce, lesy i údolíčka, ráno často zalitá mlhou. Vše se začne zmenšovat až na úroveň pikovláčků.

Pilot vás může vynést do velké výšky, ale stejně tak můžete při přistávání letět těsně nad korunami stromů (možná si utrhnete šišku ze stromu) nebo se dotknout porostu na polích či loukách. Často vidíte lesní zvěř, srnky, zajíce, občas i divočáka nebo jelena.

Při vlastním letu balonem mají zákaznící možost výběru ze studených nealkoholických nápojů. Dále máme s sebou v koši k dispozici dalekohled a počítač s navigací, která nám dává detailní informace o místech nad kterými letíme. Pilot nebo stevardka zájemce také informují o technice balonu a balonového létání.

Let balonem | Přistání a přípitekPřistání a přípitek

Po letu, který trvá minimálně hodinu, s vámi pilot bezpečně přistane.

Po úspěšném přistání si připijeme chlazeným šampaňským a pasažéři obdrží pamětní list, jako doklad o úspěšném absolvování vyhlídkového letu balonem a jejich zařazení mezi vzduchoplavce.

Pozemní doprovod, který po celou dobu letu balon následoval, pasažery pak odveze zpět do místa startu (většinou dvěma terénními vozy Land Rover Defender pro 9 osob).

Pokud budete chtít, můžete zůstat a sledovat balení a naložení těžkého obalu a koše (které však dokáže zvládnout i jeden člověk) na přívěs, za pomoci systému lanek a navijáku a odjet až později.

.

/
JoomSpirit